The calendar is updated every Sunday with the next 4 weeks of events. Send your Columbus music related events, podcasts, and streams to [email protected].
Ace of Cups - 614-262-6001
Mon 6: Vacation, PUJOL, Screaming Females 9pm
Bernard's Tavern - 614-223-9601
Mon 6: Karaoke Mondays 9pm
Bernie's - 614-291-3448
Mon 6: Stephen Dodge Showcase
Bossy Grrl's Pin Up Joint - 2598 N. High St.
Mon 6: Monday Mayhem Burlesque (free) 10pm
Clintonville Woman's Club - 614-268-5525
Mon 6: Vaughn Wiester's 21-piece Famous Jazz Orchestra 7:30-10:45pm
Due Amici - 614-224-9373
Mon 6: Derek DiCenzo, Jimmy Castoe 6-9pm
Eldorado's Food & Spirits - 614-785-0030
Mon 6: Open Stage (free) 9pm-1am
Natalie's Coal Fired Pizza - 614-436-2625
Mon 6: WOSU Columbus Neighborhoods: Worthington (documentary) 6-8pm
Newport Music Hall - 614-431-3600
Mon 6: The Kooks, Halsey, Priory (all ages) 7pm
Oldfield's on Fourth - 614-291-5598
Mon 6: Bring Your Own Record Night 8pm
Porter's Pub - 614-436-4480 / 5225 North High Street
Mon 6: Open Mic Monday hosted by Sarah Cooperider 7pm
Rehab Tavern - 614-220-5655
Mon 6: Open Mic Comedy with Chris Coen 7:30-8:30pm
Ruby Tuesday - 614-291-8313
Mon 6: Nerd Night
Rumba Cafe - 614-268-1841
Mon 6: The Last Bison, Take Off Charlie 8pm
Scarlet and Gray Cafe - 614-291-2347
Mon 6: Service Industry Night! With Open Mic 9pm
Shrunken Head (formerly Vic's) - 614-299-2295
Mon 6: Comedy Open Stage 9pm
Spacebar - 614-928-3808
Mon 6: Punk Rock Karaoke
Weigel Auditorium (OSU) - 614-292-0789
Mon 6: Faculty: Katherine Borst Jones, flute and Caroline Hartig, clarinet 8-9:30pm
A&R Music Bar - 614-224-2430
Tue 7: Lil Dicky, DJ Omega, Marzek (all ages) 7:30pm
Ace of Cups - 614-262-6001
Tue 7: Comedy from the Fringe 9pm
Basement - 614-224-2430
Tue 7: Junior Prom, Kid Runner (all ages) 7pm
Bernard's Tavern - 614-223-9601
Tue 7: Bernard's Team Trivia 8pm
Tue 7: Live Band Karaoke 9pm
Bernie's - 614-291-3448
Tue 7: Fly Moon Royalty, Civil SOul
Bossy Grrl's Pin Up Joint - 2598 N. High St.
Tue 7: Open Mic Comedy with Mark Lucas 8pm
Tue 7: Open Mic Music with Heather Lovejoy 10pm
Brothers Drake Meadery & Bar - 614-388-8765
Tue 7: Word Church with Amy Turn Sharp: poetry guests and open stage (free, all ages) 8pm
Cafe Bourbon Street - 614-268-9377
Tue 7: Spirits and the Melchizedek Children, Electrocult Circus, Reddy Freddy (ages 18+) 9pm
Cafe International - 614-421-2323
Tue 7: Acoustic Open Mic Night 7-10pm
Dick's Den - 614-268-9573
Tue 7: Bluegrass Jam
Hounddog's Pizza - 614-263-4058
Tue 7: The Best Karaoke in Columbus 10pm-2am
House with No Name
Tue 7: Scrap Kids, Other People, Drake Talbot 8pm
Kafe Kerouac - 614-299-2672
Tue 7: Songwriters Workshop
Ledo's Lounge - 614-263-1009
Tue 7: Live Band Karaoke with Dirty Money 9pm
Natalie's Coal Fired Pizza - 614-436-2625
Tue 7: Pierce Pettis 8-10pm
Park Street Tavern - 614-221-4099
Tue 7: Jazz Jam Session: Pete Mills, Eric Augis, Andy Woodson, Cedric Easton 8:30pm
Ruby Tuesday - 614-291-8313
Tue 7: Writing Wrong Poetry 7-10pm
Scarlet and Gray Cafe - 614-291-2347
Tue 7: Open Comedy 9pm
Shrunken Head (formerly Vic's) - 614-299-2295
Tue 7: Trivia 7pm
Tue 7: Karaoke with Adrian X 9pm
Skully's - 614-291-8856
Tue 7: OG Maco, Official Boiz, Lamb$, Chris Mars B, DJ Bandcamp, DJ Sinceer, C$YOP, Reel Musik, Chris Spain (ages 18+) 8pm
Spacebar - 614-928-3808
Tue 7: Tuesday Night Live Open Stage with Tommy Young
Tree Bar - 614-725-0955
Tue 7: Soft Swells, Go Analog
Weigel Auditorium (OSU) - 614-292-0789
Tue 7: Jazz Workshop Ensemble 8-9:30pm
Wild Goose Creative - 614-859-9453
Tue 7: Writers Group 7pm
Woodland's Tavern - 614-299-4987
Tue 7: Ol' Boys 6pm
Bernie's - 614-291-3448
Wed 8: Mike Defendent
Bossy Grrl's Pin Up Joint - 2598 N. High St.
Wed 8: WTAF Wednesday! The Velvet Hearts, Sex Kittens, The Jeffs 8:30pm
Brothers Drake Meadery & Bar - 614-388-8765
Wed 8: Jazz Wednesday: Danny Bauer 8-11pm (free, all ages)
Byrne's Pub - 614-486-4722
Wed 8: Black 47 8pm
Dick's Den - 614-268-9573
Wed 8: Matt Paetsch Residency 10pm
Double Happiness - 614-220-5558
Wed 8: Fly Moon Royalty 8-11pm
Eldorado's Food & Spirits - 614-785-0030
Wed 8: DJ Ace Karaoke (free) 9pm-1am
Eleven - 614-225-9611
Wed 8: Jazz Gallery Project (free) 6:30-8:30pm
Fourth Street Bar & Grill - 614-291-1420
Wed 8: Excesss Karaoke
Hey Hey Club - 614-445-9512
Wed 8: Sue's Blues Open Blues Jam hosted by The Blues All Stars with Rick Collura (free) 6:30pm
Kafe Kerouac - 614-299-2672
Wed 8: Poetry Open Mic
Lost Weekend Records - 614-268-8423
Wed 8: Cory Branan 5pm
Natalie's Coal Fired Pizza - 614-436-2625
Wed 8: Korby Lenker 9-11pm
Park Street Tavern - 614-221-4099
Wed 8: Live Band Karaoke Hosted By Dirty Money
Porter's Pub - 614-436-4480 / 5225 North High Street
Wed 8: Comedy 8pm
Rambling House Brewery - 614-468-3415
Wed 8: Old-Time Jam 8:30pm
Rehab Tavern - 614-220-5655
Wed 8: Weird Wednesday Trivia 7-9pm
Rick's Coaches - 614-476-4496
Wed 8: Chris Logsdon 8-11:30pm
Ruby Tuesday - 614-291-8313
Wed 8: Trivi-oke
Rumba Cafe - 614-268-1841
Wed 8: Cory Branan, Aaron Pauley, Shane Sweeney 8pm
Scarlet and Gray Cafe - 614-291-2347
Wed 8: Weird Wednesdays: Jam Bands 9pm
Shadowbox Live - 614-416-7625
Wed 8: Burlesque Biographie 7:30pm
Shrunken Head (formerly Vic's) - 614-299-2295
Wed 8: Acoustic Open Mic with Billy Zenn 8pm
Spacebar - 614-928-3808
Wed 8: Rock & Roll Trivia 8pm
Wed 8: Movie Night 10pm
Surly Girl Saloon - 614-294-4900
Wed 8: Open Mic Comedy with Sean Somerville 10pm
Ugly Tuna Saloona - 297-TUNA
Wed 8: Brian Day
Weigel Auditorium (OSU) - 614-292-0789
Wed 8: Symphonic Band 8-9:30pm
Wild Goose Creative - 614-859-9453
Wed 8: Improv Fest: Open House Reception 7:30pm
Woodland's Tavern - 614-299-4987
Wed 8: Bike Thief 6:30pm
A&R Music Bar - 614-224-2430
Thu 9: ODESZA, Hayden James, Ambassadeurs (all ages) 7pm
Bernie's - 614-291-3448
Thu 9: Apollo, Remains Of Jade
Bluestone (formerly BoMA) - 614-884-4646
Thu 9: Josh Thompson 7:30pm
Bossy Grrl's Pin Up Joint - 2598 N. High St.
Thu 9: Tearin' it up Wearin' it out Karaoke 9pm
Brazenhead Pub (5th Ave.) - 614-737-3738
Thu 9: Music Trivia/The Music Show hosted by Scoota 7-9pm
Brothers Drake Meadery & Bar - 614-388-8765
Thu 9: Restart House Music (free) 10pm
Cafe Bourbon Street - 614-268-9377
Thu 9: Dreamsalon, Cyanide Tooth, Bloody Show, DJ Shawn Spectre 10pm
The Crest - 614-261-7128
Thu 9: Willie Phoenix 9pm-12m
Dick's Den - 614-268-9573
Thu 9: The Jumbochimps
Eldorado's Food & Spirits - 614-785-0030
Thu 9: Ace Karaoke (free) 9pm-1am
Fourth Street Bar & Grill - 614-291-1420
Thu 9: Local Love (free) 10pm
Garden Theater/Short North Stage - 614-725-4042
Thu 9: Sunset Boulevard 8-10:30pm
Gateway Film Center - 614-247-4433
Thu 9: Film Festival of Columbus: Heaven Adores You, the Elliott Smith documentary.
House with No Name
Thu 9: Bob Bucko Jr, The Original Soundtrack, Jeff Tobin, Nate Puppets, The Phlatt Rascal 8pm
Kafe Kerouac - 614-299-2672
Thu 9: Reggie Williams & Matthew Fowler
King Avenue Five - 614-297-8060
Thu 9: Open Mic with Billy Zen 7pm
Lifestyle Communities Pavilion - 614-431-3600
Thu 9: Timeflies, Kap Slap, Down With Webster (all ages) 7pm
Little Rock Bar - 614-824-5602
Thu 9: Wabbit Season: Kyle Sowash, Micah Schnabel (free) 7pm
Natalie's Coal Fired Pizza - 614-436-2625
Thu 9: Songwriter Showcase: Keith Larsen, Anne E. DeChant, Chris Yarber, hosted by Eric Gnezda 9-11pm
Oldfield's on Fourth - 614-291-5598
Thu 9: Karaoke
Palace Theatre - 614-469-0939
Thu 9: Lewis Black 8pm
Park Street Saloon - 614-477-7255
Thu 9: Phutureprimitive, Kaminanda 9pm
Rambling House Brewery - 614-468-3415
Thu 9: The Spikedrivers 9pm
Ruby Tuesday - 614-291-8313
Thu 9: Ladies Night
Rumba Cafe - 614-268-1841
Thu 9: Daniel Ellsworth & The Great Lakes, Sacco 9pm
Seventh Son Brewing Co - 614-421-BEER
Thu 9: DJ George Brazil and friends
Shadowbox Live - 614-416-7625
Thu 9: Burlesque Biographie 7:30PM
Shrunken Head (formerly Vic's) - 614-299-2295
Thu 9: Tom Goss 9pm
Skully's - 614-291-8856
Thu 9: Bayside (all ages) 6:30pm
Thu 9: Ladies 80's & More (no cover for ladies) (ages 18+) 9pm
Spacebar - 614-928-3808
Thu 9: The Will Freed Trio, Fisher 6pm
Thu 9: Traveler Moustache Ride sampler session
Studio Three, Riffe Center - 614-469-0939
Thu 9: Forever Plaid 8pm
Three-Legged Mare - 614-222-4950
Thu 9: Devil Doves
Tree Bar - 614-725-0955
Thu 9: New Gentle Soul, The Sin Shouters
Ugly Tuna Saloona - 297-TUNA
Thu 9: DJ Joey Blayze
Wexner Center Performance Space - 614-292-3535
Thu 9: Sharon Van Etten, Tiny Ruins 8pm
Wild Goose Creative - 614-859-9453
Thu 9: Improv Fest: SassyDo Improv + Speakeasy Mashup 7pm
Woodland's Tavern - 614-299-4987
Thu 9: The Lowest Pair 6pm
Thu 9: Junior Brown, The Roosevelts 9pm
Ace of Cups - 614-262-6001
Fri 10: Cathedral 9pm
Basement - 614-224-2430
Fri 10: Sons of Bill, Israel Nash (all ages) 8pm
Bossy Grrl's Pin Up Joint - 2598 N. High St.
Fri 10: Serpentine Sideshow: Black Market Belly Dance, Viva 8pm
Brothers Drake Meadery & Bar - 614-388-8765
Fri 10: Dave Buker & The Historians, The Perfect Children, Fort Knights (ages 21+) 10pm
Byrne's Pub - 614-486-4722
Fri 10: Trent Williams & Montgomery Road 7pm
Columbus Performing Arts Center - 614-874-6783
Fri 10: Birds of Chicago, Ben Bedford 8pm
Dick's Den - 614-268-9573
Fri 10: Hubbard Stew 10pm
Double Happiness - 614-220-5558
Fri 10: The Washington Beach Bums, Mama, Hotel War 8pm-12m
Eldorado's Food & Spirits - 614-785-0030
Fri 10: CR-2 (free) 9pm-1:30am
Garden Theater/Short North Stage - 614-725-4042
Fri 10: Sunset Boulevard 8-10:30pm
Gateway Film Center - 614-247-4433
Fri 10: Film Festival of Columbus
House with No Name
Fri 10: Everyone Except Me, Nate Mays, Sleeping Aries, Etana Caplin, Nate Puppets 8pm
Kafe Kerouac - 614-299-2672
Fri 10: Wine Tasting
King Avenue Five - 614-297-8060
Fri 10: Los Gravediggers, Erica Blinn & the Handsome Machine
Lincoln Theatre - 614-469-0939
Fri 10: Bria Skonberg Quintet 8pm
Mint - 42 West Jenkins Ave.
Fri 10: Groundislava, Giant Claw, DJ Mel Gibson, Kachina Goldenkane 10pm
Natalie's Coal Fired Pizza - 614-436-2625
Fri 10: Master Guitar Class: David Grier (moderated by Adam Schlenker) 6-7:30pm
Fri 10: David Grier, Adam Schlenker 9-11pm
Newport Music Hall - 614-431-3600
Fri 10: Delta Spirit, Peter Matthew Bauer (all ages) 7pm
Park Street Saloon - 614-477-7255
Fri 10: Cal Scruby presented by Ohiolinkdup LLC and RAGE Squad 9pm
Park Street Tavern - 614-221-4099
Fri 10: The Fabulous Johnson Brothers
Porter's Pub - 614-436-4480 / 5225 North High Street
Fri 10: Unplugged on High Street 7:30pm
Rambling House Brewery - 614-468-3415
Fri 10: The Mighty Troubadours 9pm
Rehab Tavern - 614-220-5655
Fri 10: All Souled Out: Dj Pos2, J Rawls, Dj Kratedigga, Dj RichNYCE 10pm
Ruby Tuesday - 614-291-8313
Fri 10: Lackluster
Rumba Cafe - 614-268-1841
Fri 10: Mojoflo, Jesse Michael Barr Trio 9pm
Shadowbox Live - 614-416-7625
Fri 10: Wild & Wacky Lunchbox 1pm
Fri 10: Freak Show 7:30pm. 10:30pm
Shrunken Head (formerly Vic's) - 614-299-2295
Fri 10: Live Music Happy Hour 6pm
Skully's - 614-291-8856
Fri 10: The Rural Alberta Advantage, July Talk, DJ Charles Erickson of The Clampdown (all ages) 9pm
Spacebar - 614-928-3808
Fri 10: Low Men, Legbone, Story Changes, Hot Wet Trash
Studio Three, Riffe Center - 614-469-0939
Fri 10: Forever Plaid 8pm
Tree Bar - 614-725-0955
Fri 10: Trachete, Chaminade Fight Club, Zuck's Turkey Farm
Ugly Tuna Saloona - 297-TUNA
Fri 10: DJ Rob Stylz
Weigel Auditorium (OSU) - 614-292-0789
Fri 10: Ohio State Choral Collage 8-9:30pm
Wild Goose Creative - 614-859-9453
Fri 10: Improv Fest: Jamie Campbell Improv 7:30pm
Woodland's Tavern - 614-299-4987
Fri 10: Rumpke Mountain Boys, The Jauntee 9pm
Ace of Cups - 614-262-6001
Sat 11: Used Kids 28th Anniversary: Cliffs, ReneeDion X Jon Rogers, Counterfeit Madison, The Girls!, The Washington Beach Bums 9pm
Bossy Grrl's Pin Up Joint - 2598 N. High St.
Sat 11: Kenny Griffin
Sat 11: Skinful Saturday Burlesque 9:30pm
Brothers Drake Meadery & Bar - 614-388-8765
Sat 11: The Rust Belt Rumble Family Band (ages 21+) 10pm
Byrne's Pub - 614-486-4722
Sat 11: 9 Castle Close 9:30pm
de-NOVO Bistro & Bar - 614-496-1002
Sat 11: Luxury Brown Lite Duo Featuring Meredith Evans (free) 7-10:30pm
Dick's Den - 614-268-9573
Sat 11: Colin Lazarski 10pm
Eldorado's Food & Spirits - 614-785-0030
Sat 11: Wednesday Wine (free) 9pm-1:30am
Garden Theater/Short North Stage - 614-725-4042
Sat 11: Sunset Boulevard 8-10:30pm
Gateway Film Center - 614-247-4433
Sat 11: Film Festival of Columbus
Haiku - 614-294-8168
Sat 11: Louise Salvador
Hounddog's Pizza - 614-263-4058
Sat 11: Clampdown 10pm
House with No Name
Sat 11: Austin Miller, Little Corey, Scott Baldwin, The Phlatt Rascal, Nate Mays 8pm
Kafe Kerouac - 614-299-2672
Sat 11: Terrence Adams
King Avenue Five - 614-297-8060
Sat 11: Lennon Orchestra
Lifestyle Communities Pavilion - 614-431-3600
Sat 11: Rockin' Out Cancer: Crystal Bowersox 5:30pm
Little Rock Bar - 614-824-5602
Sat 11: Beatles Night with Joe Peppercorn (free) 9pm
Main Oval (OSU) - 614-292-3117
Sat 11: Hempfest: Devils Doves, Belk's Resonation, Fox Valley Harvest, Macknificent and the Fabulous Hustlers, Stone Fryed Mullins, All Star Jammerz, Bum Wealthy, 710 Ashbury, Adams Ale, Kris B. Midnight Railroad, Benchwood Wyse, Mas Bagua, Ill Atmospherics, Ron E Polo/DJ Leek (free) 12n-12m
Mershon Auditorium at Wexner Center - 614-292-3535
Sat 11: Landfall by Laurie Anderson for the Kronos Quartet 8pm
Natalie's Coal Fired Pizza - 614-436-2625
Sat 11: Death by Banjo 9-11pm
Newport Music Hall - 614-431-3600
Sat 11: Wish You Were Here - The Sight and Sound of Pink Floyd (all ages) 7:30pm
Palace Theatre - 614-469-0939
Sat 11: David Gray 8pm
Park Street Saloon - 614-477-7255
Sat 11: The Ragbirds 9pm
Park Street Tavern - 614-221-4099
Sat 11: The JiMiller Band
Patrick J's - 614-784-0660
Sat 11: Arnett Howard 8-11pm
Porter's Pub - 614-436-4480 / 5225 North High Street
Sat 11: Chicks With Picks 2 7pm
Rehab Tavern - 614-220-5655
Sat 11: Hip Hop Karaoke: Pat Flaherty and Copywrite 10:00 pm
Ruby Tuesday - 614-291-8313
Sat 11: 9 Myles High
Rumba Cafe - 614-268-1841
Sat 11: Motopony, The Family Crest 9pm
Shadowbox Live - 614-416-7625
Sat 11: Freak Show 7:30pm. 10:30pm
Skully's - 614-291-8856
Sat 11: Bass Jam: Manitoa, After Funk, Deltanine (ages 18+, free) 8pm
Southern Theatre - 614-469-0939
Sat 11: ProMusica Chamber Orchestra 7pm
Spacebar - 614-928-3808
Sat 11: History's History, Ipps, Easy Prey, The Howl 9pm
Studio Three, Riffe Center - 614-469-0939
Sat 11: Forever Plaid 8pm
Tree Bar - 614-725-0955
Sat 11: Schwervon!, Them Labs, Orson Buggy
Victory's Live - 614-225-1577
Sat 11: Squared Presents
Weigel Auditorium (OSU) - 614-292-0789
Sat 11: Vocal Arts Showcase Concert 4-5:30pm
Wild Goose Creative - 614-859-9453
Sat 11: Improv Fest: The Stevens Family 7:30pm
Woodland's Tavern - 614-299-4987
Sat 11: Erika Hughes & The Well Mannered, Fox Valley Harvest 9pm
Ace of Cups - 614-262-6001
Sun 12: Unholy 2, Lower, Merchandise 9pm
Alrosa Villa - 614-885-9125
Sun 12: Deicide, Septicflesh, Inquisition, Abysmal Dawn, Carach Angren, Winterhymn, Arterial Mist (all ages) 5pm
Basement - 614-224-2430
Sun 12: Ought, Pinkwash (all ages) 6pm
Bossy Grrl's Pin Up Joint - 2598 N. High St.
Sun 12: Flux Dance 7:30pm
Brothers Drake Meadery & Bar - 614-388-8765
Sun 12: Italian Night: Danny Diavolo and the Spicy Meatballs 8-11pm
Cafe Bourbon Street - 614-268-9377
Sun 12: Darsombra, Mike Shiflet, Lord Hypnos 10pm
Columbus Museum of Art - 614-221-4848
Sun 12: Sunday at Central: Canaletto - Dreaming in Colors by Hye Kyung Lee 3pm
The Crest - 614-261-7128
Sun 12: The Shaw Brothers 8:30pm
Dick's Den - 614-268-9573
Sun 12: Yada
Double Happiness - 614-220-5558
Sun 12: The Contortionist, Intervals, Polyphia 6-11pm
Eldorado's Food & Spirits - 614-785-0030
Sun 12: Karaoke Junkie 9pm
Garden Theater/Short North Stage - 614-725-4042
Sun 12: Sunset Boulevard 3-5:30pm
Gateway Film Center - 614-247-4433
Sun 12: Film Festival of Columbus
House with No Name
Sun 12: House Olympics, Dog Breeds, vowel, Crowns 8pm
Kafe Kerouac - 614-299-2672
Sun 12: James and the Drifters
King Avenue Five - 614-297-8060
Sun 12: Billy Zenn & The Ringers
Little Rock Bar - 614-824-5602
Sun 12: Movie Night: Shaun of the Dead, 30 Days of Night (free) 7pm
McCoy Center - 614-469-0939
Sun 12: New Albany Symphony Orchestra: Songs of Ascent 3pm
Natalie's Coal Fired Pizza - 614-436-2625
Sun 12: Tim Cummiskey Trio 12n-2pm
Sun 12: Jonathan Edwards 8-10pm
Rambling House Brewery - 614-468-3415
Sun 12: Old-Time Jam 9pm
Rehab Tavern - 614-220-5655
Sun 12: Coaster to Coaster 9pm
Rumba Cafe - 614-268-1841
Sun 12: The Hoodoo Soul Band 10pm
Shadowbox Live - 614-416-7625
Sun 12: EVO 2pm, 7pm
Sun 12: Opera Columbus: Pagliacci 5pm
Skully's - 614-291-8856
Sun 12: The Flex Crew (ages 21+) 10pm
Studio Three, Riffe Center - 614-469-0939
Sun 12: Forever Plaid 2pm
Third & Hollywood - 614-488-0303
Sun 12: Erik Augis, Woodson, Tsamous 11:30am
Tree Bar - 614-725-0955
Sun 12: Christian Lee Hutson, Ryan Parker, Eric Nassau 9pm
Ugly Tuna Saloona - 297-TUNA
Sun 12: Karaoke with Rob Stylz
Union Bar and Food - 614-421-2233
Sun 12: Sunday Brunch: Debra Tucker, Richard Lopez 12n-2pm
Woodland's Tavern - 614-299-4987
Sun 12: Gringo Star 8pm